12-10-2016 09:22

Kıbrıs-Mısır-Yunanistan üçlü zirvesinde; enerji, turizm, nakliye ve tarım alanlarında anlaşmalar yapıldı

Kıbrıs-Mısır-Yunanistan üçlü zirvesinde; enerji, turizm, nakliye ve tarım alanlarında anlaşmalar yapıldı
Kıbrıs - Mısır - Yunanistan arasındaki üçlü zirve görüşmesinin ardından ortak açıklamalarda bulunan üç ülke lideri, enerji, deniz nakliyesi, turizm ve tarım alanlarında çalışmalar yapılması konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdular.
Kıbrıs-Mısır-Yunanistan üçlü zirvesinde; enerji, turizm, nakliye ve tarım alanlarında anlaşmalar yapıldı
Haberi Paylaş:

Kıbrıs - Mısır - Yunanistan arasındaki üçlü zirve görüşmesinin ardından ortak açıklamalarda bulunan üç ülke lideri, enerji, deniz nakliyesi, turizm ve tarım alanlarında çalışmalar yapılması konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdular.

“Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el-Sisi ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras yaptıkları ortak açıklamada, salı günü Kahire'de, üç ülke arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi ve farklı ortak alanlarda ve Akdeniz'de barış, istikrar, güvenlik ve refahın sağlanması yönünde üçlü işbirliği yapılması konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladılar.

Kahire'de gerçekleştirilen üçlü zirve görüşmesinin dördüncü turunun tamamlanması sonrası, üç lider, yukarıda sözü geçen alanlarda yapılan çalışmalardan duydukları memnuniyeti dile getirerek, ülkelerinin kalkınmasının güvence altına alınması yönünde daha yapılacak çok şey olduğunu belirttiler.

Liderler, üçlü işbirliğinin yol gösterici ilkelerinin, uluslararası hukuka saygıya, Birleşmiş Milletler Şartında yer alan amaç ve ilkelere, dostluk bağlarına, uluslararası barışa, güvenliğe, egemenliğe saygı, bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne dayalı olduğuna dikkat çektiler.

Üç lider, üçlü işbirliğini, doğal gazın çıkarılması ve taşınması gibi bir dizi anlaşmayla güçlendirme isteklerini dile getirdiler ve hidrokarbon yataklarının keşfinin, bölgesel istikrar ve refah için bir katalizör haline gelebileceğine dikkat çektiler. Ayrıca, bu işbirliğinin, Uluslararası hukukun sabit ilkelerine ve BM'in Deniz Hukuku Sözleşmesi ilkelerine dayalı olduğunu vurguladı.

Liderler ayrıca, Kıbrıs adasını yeniden birleştirecek, Uluslararası hukuk ve BM kararlarına dayalı bir çözüm çerçevesinde devam eden müzakerelere desteklerini ifade ettiler. Kıbrıs sorununun çözümünün Kıbrıs halkını memnun etmesi için, çağ dışı garantörler ve askeri müdahale hakkı olmaması gerektiğini vurguladılar.

Liderler ortak açıklamalarında, üçlü görüşmenin stratejik önemine de değinerek, ortak alanlarda yapılacak işbirliğinin hem kendi ülkeleri hem de tüm bölgenin yararına olacağını vurguladılar.

AB ile Mısır arasındaki ilişkileri de ele alan üç ülke lideri, çeşitli alanlarda yapılacak işbirliğinin her iki tarafın yararına olacağını belirttiler. Bu amaç için, Mısır ve AB arasındaki güçlü işbirliğinin, hem Orta Doğu hem de Avrupa'da barış ve istikrara yardımcı olacağını tekrarladılar. Mısır ile AB arasında stratejik işbirliğinin, terörizm, aşırı ideolojiler, göçmenler, yaşayabilir kalkınma ve ekonomik refah konularında ortak zorlukların göğüslenmesi çerçevesini oluşturduğu konusunda hemfikir olduklarını duyurdular. Ayrıca, Mısır ve AB arasında çeşitli alanlarda ortak saygı, sorumluluk ve ortak çıkarlara dayalı işbirliği sağlanmasına bağımlılıklarını bir kez daha dile getirdiler.

Orta Doğu'da kültürel mirasa yönelik saldırılara ve kültürel nesnelerin organize yağma ve kaçakçılığına da değinen üç lider, bunların engellenmesi amacıyla UNESCO'nun çabalarının desteklenmesi konusunda anlaştılar. 2017 yılının Ekim ayında yapılacak UNESCO Genel Başkanlığı seçimlerinde Α.Ε. Moushira KHATTAB'nın adaylığını desteklediklerini açıkladılar.

Liderler ayrıca, hayatlarını tehlikeye atan binlerce göçmenin sorunlarının bölgesel ve bir bütün olarak göğüslenmesi gerektiğini vurguladılar.

Çevre sorunlarının karmaşık doğasını ve sınır ötesi projelerin olası etkilerini göz önüne alan liderler, çevrenin korunması yönündeki önlemlerin ilerletilmesi gerektiğini dile getirdiler. Denizde petrol araştırması ve hidrokarbonun çıkarılmasından dolayı ortaya çıkan kirlilik ile başa çıkmak için hazır olma konusunda işbirliğini ilerletme yönünde anlaşmaya vardılar.

Bölgesel konularda, üç lider, Suriye’de, özellikle Halep'te yaşanan şiddet olaylarından duydukları kaygıyı dile getirerek, Suriye'deki tüm tarafları, düşmanlığa son verme ve ulaşılması zor bölgelere insancıl yardımların ulaşmasına yardımcı olma çağrısında bulundular. Bu amaçla, 9 Eylül 2016 tarihinde ABD ve Rusya arasında varılan anlaşmanın tam olarak hayata geçirilmesini ve 2254 (2015) 159 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları ve 2012 yılı Cenevre Tebliğinin hayata geçirilmesi yönünde BM Suriye Özel temsilcisi Staffan De Mistura'nın çabalarının desteklenmesini istediler.

Libya konusuna da değinen liderler, BM Genel Sekreterinin Özel Temsilcisi Martin Kobler'in Libya sorununa çözüm arayışı çabalarına desteklerini ifade ettiler.

Devlet Başkanları ayrıca, Mısır'ın Libya'daki taraflar arasındaki görüş ayrılıklarının giderilmesi ve güvenliğin sağlanması yönündeki çabalarını desteklerini belirterek Libya Siyasi Anlaşması Skhirat'ın tamamen hayata geçirilmesini istediler.

Ayrıca Yemen'in yasal hükümetine ve Cumhurbaşkanı Hadi'ye desteklerini dile getirdiler.

Filistin konusunu da ele alan liderler, BM kararlarına dayalı adil ve barışçıl bir anlaşmaya varılması dileklerini dile getirerek Doğu Kudüs'te kurulacak Filistin Devletinin komşularıyla barış içinde yaşayabileceğini belirttiler. Toprak üzerindeki mevcut eğilimler hakkında endişelerini dile getiren liderler, bu doğrultuda Mısır'ın rolünü memnuniyetle karşılayan tüm bölgesel ve uluslararası tarafların çabalarını selamladılar.

Haberi Paylaş:
Etiketler:

HABER YORUMLARI

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

HABERE YORUM YAZIN

  • CAPTCHA security code
  • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.