26-11-2016 14:22

'Garantileri kabul etmeye hazırız ama...'

'Garantileri kabul etmeye hazırız ama...'
Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Kıbrıs Rum tarafının “Kıbrıs’ın sonunda tam bağımsız ve egemen bir devlet olacağı bir süre zarfında, garantileri kabul etmeye hazır olduğunu” belirtti.
'Garantileri kabul etmeye hazırız ama...'
Haberi Paylaş:

Alithia ve diğer gazeteler, Kasulidis’in, Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilen Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Daimi Komite toplantısında yabancı milletvekillerinin sorularını yanıtladığını ve çözüm müzakerelerinin “çökmediğini” vurguladığını yazdılar.

Habere göre Kasulidis, Mont Pelerin’deki görüşmelerde “Kıbrıs Türk tarafının tutumunun, iki toplum ve en azından üç garantör devletin katılacakları çoklu bir konferans olacak son aşaması için tarih verilmesine olanak tanımadığı” iddiasında bulundu.

“İç başlıklardan çözülmemiş kalanlar olduğu halde çoklu konferansa gidilmesinin, tüm iç konuların Kıbrıslılara ait olduğu tezini çürüteceğini” savunan Kasulidis, “iç konuların, dış konu olan güvenlik konusuyla birlikte taşınmasının, kendilerinin değil Türk tarafının talebi olduğunu” vurguladı.

Kasulidis, bu gelişmenin başarılı bir sürecin önünde engel teşkil ettiğini belirterek müzakerelerin çökmediğini, taraflardan hiçbirinin müzakerelerin sona erdiğinden bahsetmediğini ve önümüzdeki haftalarda doğru eylemlerin gerçekleşeceğine inandığını ifade etti.

Mevcut zorlukların, çoklu konferansın toprak konusuyla, bir al-ver olabilmesi için ilişkilendirilmek istenmesinden kaynaklandığını öne süren Kasulidis, bunun doğru olmadığını, önce Kıbrıslıların tüm iç konularda kendi aralarında anlaşmaları, ardından da güvenlik konulu bir uluslararası konferans yapılması gerektiği görüşünü yineledi.

Kasulidis, güvenlik başlığında ise her iki tarafın kendilerini güvende hissetmeleri gerektiğini vurgularken, eğer Türkiye’nin tek taraflı müdahale hakkı devam ederse Kıbrıslı Türklerin yüzde yüz kendilerini güvende hissedeceklerini ancak Kıbrıslı Rumların da yüzde yüz güvende olmadıkları hissini taşıyacaklarını savundu.

Her iki tarafın da uzlaşıya hazır olması gerektiğini ifade eden Kasulidis, “Bizim tarafımız, sonunda Kıbrıs’ın tam egemen ve bağımsız bir devlet olacağı belirli bir süreliğine garantileri kabul etmeye hazırdır” şeklinde konuştu.

Kasulidis, bu çerçevede müzakere edilebileceğini ve bir uzlaşı bulunabileceğini düşündüğünü de belirterek garantör devletlerin rolünün, çoklu konferansta güvenlik ve garantiler başlıklarını ele almak ve devamını sadece bir devletin istediği garantilerin geleceğine karar vermek olduğunu öne sürdü.

Kasulidis ayrıca, müzakerelerde tarafların “ilk kez bu kadar ilerleme sağladıklarını, Yönetim, AB, Ekonomi ve Mülkiyet başlıklarının yüzde 90’ının halledildiğini” sözlerine ekledi.Öte yandan Fileleftheros gazetesi, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in yabancı hükümetleri bilgilendirmeye devam ettiğini yazdı.Gazete, Anastasiadis’in gelecek hafta Güney Kıbrıs’ta bulunan AB üyesi ülkelerin büyükelçilerini bilgilendireceğini, Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis’in ise dün Güney Kıbrıs’taki yabancı büyükelçilerle temaslarda bulunarak Mont Pelerin’deki görüşmeler konusunda bilgi aktardığını yazdı.

Habere göre Mavroyannis dün, bazılarıyla teke tek, bazılarıyla ise grup halinde toplamda 12 yabancı büyükelçiyle görüştü.

Haberi Paylaş:
Etiketler:

HABER YORUMLARI

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

HABERE YORUM YAZIN

  • CAPTCHA security code
  • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.